Plūdu detektors


ATPAKAĻ
  • Plūdu detektors 1
    Sekas pēc plūdiem.
  • Plūdu detektors 2
    Sensors.
  • Plūdu detektors 3
    Eiropas standarta elektroinstalācijas shēma. Brūns ir nesošais, Zils ir neitrālais, dzeltens ir zemējums, aizsargājošais.
  • Plūdu detektors 4
    Idejas vizualizācija.

Elektrības ķēdi uztaisīju pats. Gribēju noskaidrot, kā darbosies mana ideja.  Lielais, baltais slēdzis ir iepriekš minētais noplūdes automāts. Divas mazās, zilās kastītes ir slēdži, kuri izraisīs noplūdi. Uz plastmasas vāciņa ir sensors.


Apraksts

Mums mājā nesen bija plūdi. Mājās neviena nebija, kad otrā stāva vannasistabā pārsprāga ūdens filtrs. Applūda daļa no otrā stāva, pirmā stāva virtuve, trepes, koridors. Ir ideja izveidot ierīci, kas "sajūt" ūdeni. Var izmantot privātmājā, dzīvoklī, skolā, viesnīcā, gadījumam, ja rodas ūdens sistēmas bojājums, un rodas noplūde. Ierīce pārtrauks ūdens un/vai elektrības padevi mājai.

Man ļoti interesē elektronika un elektrība. Es daudz eksperimentēju, un man radās ideja:
Krāna ūdens vada elektrību. To var izmantot, lai ūdeni sajustu. Es izmantošu strāvas noplūdes automātu. Tas mēra, vai strāva, kas plūst ārā tikpat daudz plūst arī atpakaļ. Ja ārā plūst vairāk nekā atpakaļ, tad strāvas padeve tiks pārtraukta. Tā var izglābt dzīvību. Tas nozīmē, ja vannā iekrīt, piemēram, matu fēns, tad strāva plūdīs no fēna uz sazemētajām notekcaurulēm. No rozetes strāva vairāk plūdīs ārā nekā atpakaļ, un noplūdes automāts izglābs dzīvību.
Kad sensors sajutīs ūdeni, strāvas noplūde tiks izveidota speciāli, lai atvienotu elektrības padevi mājai. Skatīt pievienoto video.

1. ideja:
Uzstādīt ierīci drošinātāju skapī.
+ var atvienot visu māju,
+ droši lietot,
- jāpārtaisa visa sistēma,
- uzstādīsanu drīkst veikt tikai elektriķis.

2. ideja:
Izveidot ierīci, kas uzstādāma pie sūkņa kontaktdakšas.
+ ļoti viegli uzstādīt,
+ vienkārša un ērta lietošana,
- netiek atslēgtas citas ierīces un iekārtas,
- valstis, kurās kontaktdakšu var ievietot otrādi, kā rezultātā nesošais un klusais vadi būs pretēji.

Vasarā plānoju šo ierīci izveidot pats. Ierīce (skatīt video) būs iestrādāta kastītē, lai būtu droši. To varēs uzstādīt drošinātāju kastē.
Uzstādīšanu drīkstēs veikt tikai elektriķis, jo tas ir ļoti bīstami.

Autors
OTTO DONIS

Komanda
Iesniedzējs: Liene Ratnika; konsultants: LIENE RATNIKA (skolotāja)


Žūrijas komentāri

Liene Jākobsone:

Dizains risina autora paša piedzīvotu problēmu, tādējādi apliecinot tā nepieciešamību. Lai gan risinājumi gan ūdens, gan strāvas noplūžu detektēšanai jau eksistē, autors šai problēmai ķeras klāt ar izdomu, izmantojot savas zināšanas elektromontāžā. Rastais risinājums ir funkcionējošs, autors tehniski visu pārdomājis. Kā turpinājumu šī dizaina attīstīšanā gribētos redzēt arī pašas ierīces lietotājam redzamos elementus, taču šobrīd projektā ir minēts tikai tāds abstrakts sensors, ko varam iztēloties kā paklājiņu, tomēr tas līdz galam nepārliecina par savām praktiskajām un estētiskajām īpašībām (kā tas izskatīsies vannasistabā, kā tas kopjams u.tml.)

Iesūtītais materiāls fokusējas uz tehnisko risinājumu, bet izpaliek tie elementi, ar kuriem lietotājs nonāks tiešā kontaktā - sensori. Uzteicams ir iesūtītais video, kas pārliecina par risinājuma funkcionalitāti.

Pēc iesūtītā materiāla noprotams, ka iecerētais risinājums būs funkcionējošs, taču par estētisko aspektu projektā šobrīd vēl nav padomāts. Tas varētu būt nākamais solis, kurā varētu piesaistīt arī citus speciālistus, ja autoram šķiet, ka pašam tas nebūs pa spēkam. Tas nebūtu jāuzskata par trūkumu, jo komandas darbs ir daudzu dizaina procesu pamatā.

Linda Krūmiņa:
Personīgā pieredzē balstītas problēmas risinājums. Iespējams, ierīcei jāvar ne tikai atslēgt elektrību ūdens noplūdes gadījumā, bet arī ziņot īpašniekam par noplūdi, lai viņš var novērst pašu ūdens tecēšanu, kas arī nodara paliekošas sekas, kā redzams fotoattēlos. Pārsteidzošas autora tehniskās zināšanas.

Būtiskākā informācija fotogrāfijās atrodama.

Interesē produkta reālais izskats. Jādomā, kā tieši tā iekārta zem veļasmašīnas vai izlietnes izskatīsies, kur ies vads, cik tas būs ērti vai traucējoši ikdienas dzīvē.

Aldis Blicsons:

Šāda veida problēmas parasti tiek risinātas ar arhitektoniskiem paņēmieniem, kā arī no santehnikas un piederumu ražotāju puses.

Iesūtītie materiāli pietiekami atspoguļo ideju.

Interesants un augsti tehnoloģisks risinājums, kuru attīstot tālāk, iespējams tikt pie dizaina priekšmeta, kas tiktu savienots ar mobilo ierīci (smart house) un būtu ērti novietojams nepieciešamajās vietās. Pašlaik tikai tehnoloģisks un daļējs problēmas risinājums.