Ultraredzami seniori


ATPAKAĻ
 • Ultraredzami seniori 1
  Ultraredzams mētelis
 • Ultraredzami seniori 2
  Ultraredzamas brilles
 • Ultraredzami seniori 3
  Ultraredzamas kurpju šņores
 • Ultraredzami seniori 4
  Ultraredzams spieķis

"Ultraredzami Seniori"  - Emils Jundo. Prezentacija.


Apraksts

Izlasīju avīzē"Diena", ka trešā daļa bojāgājušo uz ceļa ir seniori. Lielākā daļa avāriju notiek diennakts tumšajā laikā. Ir ļoti svarīgi, lai cilvēki vienmēr nēsātu apģērbus ar gaismu atstarojošiem elementiem. Es parunājos ar savu vectēvu Kazimiru un  vecmāmiņu par to kādi apģērbi viņiem patīk. Sapratu, ka viņam patīk tikai tumšie apģērbi. Tas ir bīstami, jo mašīnas vadītājs var nepamanīt. Es izstrādāju apģērbu un aksesuāru kolekciju tumšā krāsā, bet ar atstarojošām detaļām. Es nokrāsoju pogas mētelim ar fluorescento spray krāsu. Daudz senioru nēsā brilles, un brillēm es nokrāsoju kājiņas .Vēl ļoti ērti būtu vienkārši nopirkt fluorescentas šņorītes apaviem. Gaismu atstarojošs spieķis arī var izglābt kādu senioru.

Kopā ar tēti aizbraucām uz "DEPO" veikalu un meklējām fluorescentas krāsas, ar kurām var nokrāsot apģērbu elementus. Visgrūtāk bija atrast tādu apģērbu, brilles vai cepuri, kura patiktu arī senioriem. Sākumā es gribēju nokrāsot visas brilles vai visu mēteli, bet tas būtu pārāk spilgti. Es nokrāsoju pogas mētelim ar fluorescento spray krāsu. Daudzi seniori nēsā brilles, tāpēc brillēm es nokrāsoju kājiņas. Nopirku šņorītes apaviem un  tās nokrāsoju. Atstarojošs gaismas spieķis arī var izglābt kādu senioru.

Autors
Emīls Jundo

Komanda
Iesniedzējs: Tomašs Jundo. Konsultants: Emīlija Zeltiņa, Gabriela Jundo, Tomaš Jundo (Emīlija palīdzēja sasiet kurpju auklas, Gabriela asistēja darba procesā, Tomašs, tētis, finansiāli palīdzēja, arī konsultēja un veica video montāžu.)


Žūrijas komentāri
Liene Jākobsone:
Autors šī dizaina nepieciešamību pamato ar izpēti, kas veikta, izmantojot uzticamus avotus (raksts avīzē "Diena"). Viņš pēta arī potenciālo lietotāju (vectēvs), viņa paradumus. Uzteicams, ka ar iecerēto dizainu necenšas kardināli mainīt lietotāja rutīnu un ietekmēt subjektīvās preferences - ģērbšanās stilu, vizuālo tēlu, bet tam pieiet ar cieņu un pietāti, respektējot vēlmi ģērbties tumši un neuzkrītoši. Ideja (ar salīdzinoši nemanāmiem paņēmieniem) vairot senioru drošību uz ceļa ir sociāli nozīmīga un risināšanas vērta.

Iesūtītais materiāls saprotami atklāj gan dizaina procesu, gan rezultātu. Gan video, gan tajā iekļautā infografika ir skaidra un pārliecinoša.

Daudzi no iecerētajiem aksesuāriem ir praktiski un būtu vienkārši realizējami (piemēram, spieķis, kurpju auklas). Pogas būtu funkcionālas, ja tās tādas jau būtu apģērbam, kad tas tiek iegādāts, taču mazāk funkcionālas, ja tās būtu jāiegādājas atsevišķi un jā piešuj jau esošajam apģērbam veco pogu vietā. Tas pats attiecas uz brillēm - esošās brilles seniors pats piemērot nevarētu. Tāpēc trūkums šajā darbā ir fakts, ka tas paredz garderobes un noteiktu aksesuāru pilnīgu nomaiņu pret jauniem.
Estētiski iecerēti risinājumi ir veiksmīgi, kā arī necenšas mainīt senioru ieradumu ģērbties tumši un neuzkrītoši. Atstarojošie elementi varētu būt ne vien košā krāsā, bet arī pelēkā.

Linda Krūmiņa:

Ļoti labi pamanīta un aktuāla problēma. Piedāvātais risinājums ir ar minimāliem līdzekļiem, kas patiešām varētu paveikt lielas lietas – glābt cilvēku dzīvības.

Foto un video prezentācija ļoti skaidra, un vizuālais materiāls autoram aiz muguras – ekselents!

Luminiscējoši aksesuāri var būt kā brīnišķīgs apģērba papildinājums. Jādomā, kādā veidā darīt tos pieejamus senioriem, lai tā būtu kā masveida akcija, katram senioram pa luminiscējošam aksesuāram!

Aldis Blicsons:
Aktuāla tēma ne tikai pilsētās, bet tieši lauku apvidos, kur mazāk izgaismotu vietu.

Iesūtītie materiāli pietiekami atspoguļo ideju.

Laba ideja, bet pārāk daudz priekšmetu, arī tādi, kuri nāk no citiem ražotājiem un tiek apstrādāti pēc tam. Tam būtu jābūt vienam, universālam aksesuāram, kuru vēlētos lietot dažāda vecuma un rakstura senjori.